Україні час змінювати невдалу програму імунізації, щоб уникнути спалахів хвороб, – Девід Солсбері

Опубліковано: 26.10.2016

В Україні система формування політики імунізації не працює, як належить. Але є засади, щоб перейти від недбалих програм до успішних, які зроблять українську програму імунізації не гіршою, ніж в інших країнах Європи. На цьому наголосив професор Девід Солсбері, голова Європейського регіонального сертифікаційного комітету з ірадикації поліомієліту, виступаючи в Києві 24 жовтня 2016 року на круглому столі з питань імунізації з нагоди Всесвітнього дня боротьби з поліомієлітом.

14671341_10210728215939755_2723324109299790702_n

znimok-ekrana-2016-10-26-13-30-14

«На минулому тижні регіональна сертифікайна комісія з викорінення поліомієліту розглядала нещодавний звіт від України стосовно того, що було зроблено за рік з моменту спалаху. Те, що ви зупинили циркуляцію вірусу поліо – це само по собі вже позитивна новина. Але є і негативні прояви, які ми також зазначили, і слід на цьому акцентувати.

Протягом багатьох років регіональні комісії з сертифікації розглядали поліомієліт у всіх 53 країнах – членах Європейського регіону, і ми провели аналіз ситуації з імунітетом населення, охопленням вакцинацією, можливістю виявляти спалахи, можливості виявляти спалахи, якщо вони траплялися, і протидії. За 5 років ми побачили, що Україна мала найвищий ризик серед інших країн Європи. Ми очікували, що буде спалах в Україні. На жаль, це сталося», – констатував Девід Солсбері.

«Той спалах, що відбувся, це був не тільки безпосередній наслідок того, що вірус завезли з закордону, але це результат невдалої програми імунізації, яка була раніше. І такі спалахи поліо бувають тільки при наявності невдалих, недбалих програм», – підкреслив професор Солсбері.

Він також висловив занепокоєння тим, що брак вакцин спостерігається і на сьогоднішній день. Він підкреслив, що якщо при закупівлі обсягу вакцин не будуть враховані раніше невакциновані дітей, то це призведе до спалахів тих чи інших інфекційних хвороб.

Девід Солсбері пояснив, що насправді відбувається, якщо рівні охоплення щепленнями низькі, і якими при цьому мають бути обсяги закупівель вакцин:

«Якщо у вас є тільки 50% охоплення вакцинацією, кожні 2 роки у вас є повна когорта новонароджених дітей, які невакциновані. Вони переходять на наступний рік, потім на наступний рік. І раз на 4 роки у вас є дві когорти невакцинованих новонароджених дітей. Якщо ви плануєте, щоб в майбутньому ці діти були провакциновані, то слід замислитись над тим, як придбати достатньо вакцин для тих, хто не був вакцинований. І що зробити, щоб відшукати цих дітей і зробити так, щоб вони провакцинувалися. Якщо вони не провакцинуються, то ті обставини, які призвели до спалаху поліо, знову себе проявлять. Можливо це буде не поліомієліт, а спалах іншої хвороби, наприклад, корі. Якщо таке станеться, то діти почнуть вмирати. У своїх планах на майбутнє щодо закупівель ви маєте враховувати ці момент  – як забезпечити обсяг вакцин з урахуванням невакцинованих дітей».

За словами професора Солсбері, Україні час змінювати систему формування політики імунізації:

«Засадчими для програми імунізаціє є закупівля вакцин, розповсюдження, постачання, нагляд за охопленням вакцинацією, нагляд за тим, наскільки це впливає на населення, нагляд за хворобами, над негативними впливами цих медпрапаратів. Розповсюдження інформації, тренінги, бюджетування, фінансування. Всі ці позиції призводять до формування політики по імунізації. В Україні всі ці позиції є, але разом все це якось не працює. Може слід змінювати структури, які б зробили цю систему роботоспроможною? Ми маємо розуміти, що елементи системи, які були в Україні багато років, працювали і відповідали стандартам якості, слід зберегти та перенести на успішні програми імунізації. Є засади, щоб перейти від недбалих програм до успішних, які зроблять вашу програму імунізації не гірше, ніж в інших країнах Європи».