Катерина Булавінова: «Важливою є не тільки наявність вакцин від поліомієліту, але і своєчасне та правильне їх використання»

Опубліковано: 06.01.2017

Медичний експерт Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) Катерина Булавінова в інтерв’ю для журналу “Ротарієць” розповіла, яка ситуація з вакцинацією від поліомієліту в Україні та на чому зосереджена увага світового медичного співтовариства щодо питання викорінення цього захворювання.

РОТАРІЄЦЬ: Як вплинула на ситуацію з вакцинацією зміна системи закупівель вакцин в Україні?

К. Булавінова: Закупівлі вакцин були передані ЮНІСЕФ. Це були закупівлі бюджету 2015 року. Гроші були переведені в ЮНІСЕФ в кінці 2015 року, тому технічно ми здійснювали закупівлі вакцин у 2016 році за бюджет 2015 року. ЮНІСЕФ закупив всі вакцини на замовлення МОЗ України, а зараз веде додаткову закупівлю на кошти, що залишилися. Ситуація з вакцинацією, після поставок вакцини, значно покращилася і за статистикою можна спостерігати, як від місяця до місяця кількість вакцинованих збільшується.

Це хороша тенденція. Наприклад, станом на вересень у нас був найнижчий рівень охоплення плановою імунізацією в світі: лише 15,2% дітей в Україні були вакциновані від гепатиту В і тільки 4,1% – від дифтерії, коклюшу та правця. Зараз все ще охоплення плановою вакцинацією в Україні за- лишається найнижчим у світі, але цифри зростають. І це означає, що дітей почали вакцинувати.

РОТАРІЄЦЬ: Якою буде ситуація із закупівлями на 2017 рік?

К. Булавінова: Вже підписані контракти з МОЗ на закупівлю вакцин з бюджету 2016 року, і кошти були переведені на наші рахунки. Міністерство охорони здоров’я вже формує своє замовлення.

РОТАРІЄЦЬ: Яка зараз ситуація з вакцинацією від поліомієліту в Україні? Чи є якась статистика щодо вакцинованих різного віку і наявності кількості доз вакцини?

К. Булавінова: Ситуація з вакцинацією проти поліомієліту є кращою, ніж в питанні інших вакцин. Це пов’язано з тим, що проходила трьохетапна кампанія вакцинації тривалентною поліовакциною. Розраховувалося, що в ході кампанії діти отримають додаткові дози вакцини про- ти поліомієліту. Але в результаті хтось отримав їх, а хтось отримав просто свої календар- ні дози. Однак, незважаючи на це, охоплення вакцинацією від поліомієліту є набагато вищим, ніж від інших захворювань. Цього вдалося досягти завдяки зусиллям Міністерства охорони здоров’я і міжнародних партнерів, таких як ЮНІСЕФ, Ротарі і Всесвітня Організація Охорони Здоров’я. Використання тривалентної вакцини в квітні припинилося, оскільки весь світ перейшов на двовалентні. Через це, оскільки двовалентна ОПВ була доставлена із запізненням, було переривання програми імунізації: тривалентну вакцину перестали використовувати в квітні, а двовалентну доставили в Україну і на місця лише у вересні.

І оскільки Україна – це країна, в якій спалах поліомієліту ще офіційно не «закритий», ми повинні звернути пильну увагу як на тих, хто пропустив свої дози ОПВ, так і на тих, хто ще не почав вакцинуватися взагалі або отримав тільки одну дозу ІПВ.

Читайте також: Партнери в Україні об’єдналися для захисту дітей від вакцино-контрольованих хвороб

РОТАРІЄЦЬ: Яка ситуація в світі щодо викорінення поліомієліту?

К. Булавінова: У світі тенденції позитивні. По-перше, перехід з тривалентної на двовалентну вакцину сам по собі показовий. Це означає, що поступово ми перейдемо з двовалентної вакцини на моновалентну ОПВ, а пізніше – тільки на інактивовану поліовакцину. І тоді припиниться циркуляція вірусів не тільки диких, але і циркуляція вакцинних вірусів. Оскільки зараз циркуляція дикого вірусу відзначається тільки в трьох країнах (Афганістан, Нігерія і Пакистан), сьогодні всіх дуже турбує циркуляція вакцинних штамів, яка відбувається тільки в тих країнах, де дуже низьке охоплення населення вакцинацією. При цих умовах такі віруси, скажімо так, «дичавіють», і перетворюються в дериват – якраз такий вірус в Україні викликав випадки паралітичного поліомієліту у 2015 році. Такі спалахи фіксувалися не лише в Україні, вони були зафіксовані також на Мадагаскарі та Малі. Це те, до чого прикута увага всіх тих, хто займається викоріненням поліомієліту.

Зараз багато зусиль спрямовано на те, щоби всі країни ввели в свої календарі ІПВ вакцини, – якщо раніше вони не входили в календар обов’язкових щеплень. А також важливо, щоб всі країни своєчасно закуповували двовалентну ОПВ вакцину і щоб було гарантоване хороше рутинне охоплення. Якщо в країні хороше охоплення календарною або, як її називають, рутинною вакцинацією, то ні вакцинні віруси при циркуляції, ні дикі в разі завезення в країну не завдадуть шкоди. Тому що всі будуть захищені.

РОТАРІЄЦЬ: Чи може через затримку поставок ОПВ в Україні повторитися ситуація зі спалахом поліомієліту, як це було в 2015 році? Як цього уникнути?

К. Булавінова: На даний момент вакцина в Україні є. І те, що може привести до спалаху, – це низький рівень охоплення вакцинацією. Тому всі діти повинні отримати хоча б дві дози ІПВ і дві дози ОПВ. Це мінімум. Тому зараз важливою є не тільки наявність вакцин, але і те, щоб вони були своєчасно і правильно використані для того, щоб створити колективний імунітет.

РОТАРІЄЦЬ: Зараз весь світ, і Україна в тому числі, перейшов на двовалентну вакцину. З чим це пов’язано?

К. Булавінова: Жива вакцина направлена на переривання циркуляції вірусу. Нині офіційно заявлено, що один з поліовірусів в світі вже не циркулює, тому вакцинувати живою вакциною від нього немає сенсу. Тому, щоб не підвищувати ризик виникнення вакцинного вірусу в країнах, де мало вакцинованих, у всьому світі перестали використовувати тривалентну вакцину.

РОТАРІЄЦЬ: Чому недостатньо робити вакцинацію тільки ІПВ? Навіщо стільки раз ревакцинувати дитину за допомогою ОПВ?

К. Булавінова: Некоректно вважати одну вакцину хорошою, а другу поганою. Вони обидві хороші і обидві потрібні. Це різноспрямовані вакцини. Вакцина ІПВ дає індивідуальний захист, а вакцина ОПВ перериває циркуляцію вірусу, вона стимулює імунітет, який запобігає розмноженню вірусу в кишківнику. Відповідно, втрачається небезпека носійства. Тому, якщо ми хочемо перервати циркуляцію вірусу, обов’язково потрібно робити ОПВ. І в країнах, в яких низьке охоплення рутинною імунізацію або зафіксовані спалахи, як в Україні, ОПВ необхідно використовувати обов’язково. Саме ця вакцина дозволяє запобігти циркуляцію вірусу і сприяє формуванню стійкого колективного імунітету в країні.

РОТАРІЄЦЬ: Які дії можуть зробити ВООЗ, ЮНІСЕФ, Ротарі і громадські пацієнтські організації для поліпшення ситуації з вакцинацією проти поліомієліту в Україні?

К. Булавінова: Ми, як ЮНІСЕФ, працюємо в дуже різних напрямках для того, щоб поліп- шити ситуацію. По-перше, ми працюємо в га- лузі закупівлі вакцин. Причому не лише в рамках виділених МОЗ бюджетів, ми беремо участь в реформуванні системи закупівель для того, щоб Україна стала ефективним і стратегічним покупцем вакцин, для того щоб вакцини замовлялись заздалегідь і в необхідній кількості. І щоб Україна отримувала їх за хорошою ціною.

Другий момент – це комунікації. Ми працюємо як з батьками, так і з медичною спільнотою. Ведемо пропаганду щодо цінності, ефективності, безпеки вакцинації. Ми дуже багато працюємо в напрямку навчання медичних працівників, оскільки успішність програми вакцинації (і досвід поліокампаніі це підтвердив) залежить від того, наскільки лікарі добре обізнані, наскільки вони самі впевнені в безпечності вакцин, наскільки вони можуть ефективно проконсультувати батьків щодо вакцинації. Зокрема, під час поліокампанії, наші тренери у співпраці з Ротарі дуже успішно працювали зі школами та дитячими садками. І коли ця комунікація проводилася неформально і змістовно, це викликало велику підтримку в питанні вакцинації з боку навчальних закладів.

Джерело: Журнал Ротарієць, №6, 2016

Катерина Булавінова розповіла, чим небезпечний вірус поліомієліту. Дивіться відео