Глобальна ініціатива з викорінення поліомієліту

Опубліковано: 25.11.2016

Коли Ротарі почало програму «Поліо Плюс» в 1985 році, слово «плюс» символізувало надію, що зусилля з подолання поліомієліту сприятимуть зміцненню програм з імунізації проти п’яти інших захворювань, що вражають дітей: кору, туберкульозу, дифтерії, коклюшу та правця. З часом переваги від цього зросли. Кампанії з імунізації проти поліомієліту створили платформу для впровадження інших здоров’язберігаючих заходів таких, як розповсюдження вітаміну А. Завдяки новому обладнанню для зберігання та транспортування вакцин боротьба з інфекційними захворюваннями в регіонах, що розвиваються, стала ефективнішою. Мережа з чисельних лабораторій та клінік, відповідальних за виявлення нових випадків поліомієліту, почали також здійснювати моніторинг розповсюдження інших вірусів. Таким чином, Глобальна ініціатива з викорінення поліомієліту, створенню якої сприяло Ротарі, отримала міжнародне визнання в якості моделі співпраці між державним та приватним сектором задля вирішення проблем охорони здоров’я в світі. Слово «плюс» в назві програми Поліо Плюс означає, що Ротарійці  роблять більше, ніж просто зупинення розповсюдження поліомієліту. Вони створюють надійну базу з інфраструктурою та налагодженими партнерськими зв’язками, що підтримуватимуть боротьбу з інфекційним захворюванням впродовж багатьох років після того, як поліомієліт остаточно зникне.

Вам також буде цікаво: ВООЗ закликає використовувати системи виявлення поліомієліту при хворобі внаслідок Зіки

Одним з найбільш важливих результатів зусиль Ротарі по боротьбі з поліомієлітом можна назвати альянс під назвою «Глобальна ініціатива з викорінення поліомієліту». Це потужний інструмент, що стоїть за розробкою нових вакцин, виявленням та локалізацією нових випадків захворювання та вакцинацією сотень мільйонів дітей щороку. Вона стала моделлю для широкого партнерства між громадським та приватним сектором, що може покращити мільйони життів та сприяти боротьбі з поширенням захворювання.

Навіть якщо Ви не знайомі з Глобальною ініціативою з викорінення поліомієліту, Ви впізнаєте імена головних партнерів: Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), ЮНІСЕФ, Центри США з контролю та запобігання захворюванням та, звичайно ж, Ротарі Інтернешнл. За десятиліття до того, як було створено партнерство, в 1978 році Ротарі запустило проект з імунізації проти поліомієліту шістьох мільйонів дітей на Філіппінах. В той час міжнародні організації з охорони здоров’я були зайняті ліквідацією вірусу іншої смертельної хвороби – віспи. Та коли в 1979 році було офіційно оголошено про знищення вірусу віспи, групи були готові зустрітись з новим викликом. Сили було спрямовано на боротьбу з поліомієлітом.

Глобальна ініціатива з викорінення поліомієліту народилась, коли Всесвітня асамблея охорони здоров’я, натхненна певною мірою фандрейзинговою кампанією Ротарі в рамках програми по боротьбі з поліомієлітом, завдяки якій було зібрано 247 млн. дол. США, ухвалила в 1988 році резолюцію, в якій йшлося про початок всесвітньої боротьби з поліомієлітом. За перше десятиліття завдяки спільним зусиллям партнерів було досягнуто вражаючого прогресу. В 1988 році було зафіксовано 125 країн з ендемічним поліомієлітом та 350 тис. нових випадків захворювання. Станом на 2000 рік ці цифри зменшились до 20 країн та 719 нових випадків захворювання.

Однією з причин такого значного зменшення кількісних показників є Всесвітня мережа лабораторій поліомієліту, заснована в 1990 році як складова Глобальної ініціативи з викорінення поліомієліту. Вчені використовують мережу, щоб встановлювати маршрут пересування хвороби від однієї країни до іншої, допомагаючи спрямовувати увагу на вирішення проблем в місці виникнення вірусу та на шляху його міграції. Та оскільки мережа лабораторій може спрогнозувати поведінку хвороби та завдяки цьому локалізувати найбільші центри спалахів хвороби, вона стала моделлю для виявлення маршруту пересування інших хвороб, що попереджаються вакцинацією такі, як кір, краснуха, жовта лихоманка і японський енцефаліт.

«Ця мережа лабораторій матиме велике практичне значення для боротьби з іншими гострими інфекційними захворюваннями та з тими, що спалахуватимуть та становитимуть реальну загрозу», – каже Роберт С. Скотт, голова Комітету Поліо Плюс Ротарі Інтернешнл.

Глобальна ініціатива з викорінення поліомієліту також досягла успіхів у відстеженні хвороб після того, як їх поширеність істотно знижується. «Коли існує багато випадків захворюваності, дуже легко виявити поліомієліт», – каже Робін Нанді, старший радник з питань охорони здоров’я та лідер команди по боротьбі з поліомієлітом в ЮНІСЕФ. «Як тільки кількість випадків зменшується, спостереження повинні бути дуже ретельними, щоб нічого не пропустити».

Робін Нанді, старший радник з питань охорони здоров’я та лідер команди по боротьбі з поліомієлітом в ЮНІСЕФ:

«Загальна картина здоров’я людей змінилась за останні 20 років. Той факт, що основні партнери ініціативи залучили Фонд Біла і Мелінди Гейтс та включили його в якості одного з головних партнерів, є чудовим прикладом нашого розвитку».

Вдосконалена система спостереження, створена в рамках партнерства, що має на меті виявлення нових випадків захворювання на поліомієліт, представляє собою процес з чотирьох етапів: виявлення випадків дитячого паралічу, збір та транспортування зразків калу для аналізу, виявлення вірусу поліомієліту в наданих зразках та створення мапи міграції вірусу задля визначення місця його виникнення.

Ще одним ключовим досягнення Глобальної ініціативи з викорінення поліомієліту є двовалентна пероральна вакцина проти поліомієліту. Двовалентна вакцина, що дозволяє провести імунізацію проти 1 та 3 типу дикого поліовірусу (тип 2 було знищено в 1999 році), є більш ефективною за традиційні тривалентні вакцини. Розробка двовалентної вакцини, яку використовують з грудня 2009 року, стала можливою завдяки активній дослідницькій програмі в рамках партнерства.

Незважаючи на досягнуті успіхи Глобальна ініціатива з викорінення поліомієліту стикається з проблемами, пов’язаними з доставкою вакцини в дві поліоендемічні країни. Афганістан та Пакистан мають слабку інфраструктуру системи охорони здоров’я, що робить сусідні вільні від поліомієліту країни вразливими до міграції вірусу. Подолання 1% випадків поліомієліту потребує нових стратегій таких, як забезпеченняполітичної підтримки від національних, регіональних та місцевих лідерів.

Мережа Ротарі, до якої входять 1,2 млн. членів, зробила значний внесок в мобілізацію ресурсів для забезпечення підтримки на місцях для Глобальної ініціативи з викорінення поліомієліту. «Завдяки мережі Ротарі ми спромоглись організувати нашу роботу на національному рівні», – каже Нанді. «Ротарі є ключовим партнером, коли йдеться про організацію зустрічей з представниками уряду, президентами та прем’єр-міністрами». Він каже, що завдяки Ротарі було організовано зустріч с Президентом Пакистану Асіфом Алі Задарі, результатом якої стало його рішення приєднатися до надзвичайного плану по боротьбі з поліомієлітом в його країні.

Партнери кампанії також виступили в якості посередників в організації Днів Спокою в Афганістані, Чаді, Сомалі та Судані, переконавши ворогуючі сторони скласти зброю на час, необхідний для проведення імунізації проти поліомієліту серед дітей.

Вам також буде цікаво: Пакистан і Афганістан – останні кордони в 100-літній війні з поліомієлітом

Модель Глобальної ініціативи з викорінення поліомієліту можуть наслідувати інші партнерські організації з питань охорони здоров’я, ті, що борються зі СНІДом, туберкульозом та різними дитячими хворобами. Організатори Ротарійського проекту по боротьбі з поширюванням СНІДу в Кенії та Уганді в якості прикладу, що надихнув їх та показав, як забезпечити належне фінансування та мобілізувати волонтерів, навели Національні дні імунізації, організовані за підтримки Всесвітньої ініціативи по боротьбі з поліомієлітом.

Ротарі надало підтримку для вирішення ще одного масштабного завдання, що постало перед Всесвітньою ініціативою по боротьбі з поліомієлітом: подолання дефіциту бюджету загальною сумою 590 млн. дол. США. 200-мільйонний Виклик Ротарі та 355 млн. дол. США, наданих в якості грантів Фондом Біла та Мелінди Гейтс, мають вирішальне значення для забезпечення безперервного фінансування кампанії з ліквідації поліомієліту.
Такі масштабні та довгострокові зусилля потребують певного рівня довіри та комунікації. Партнери Всесвітньої ініціативи по боротьбі з поліомієлітом проводять регулярні зустрічі або спілкуються по телефону. За словами Нанді, постійний зв’язок між партнерами допомагає розглядати різні точки зору та спільно підходити до вирішення тих чи інших ситуацій. «Кожне партнерство постає перед низкою викликів. Наша міць полягає в спроможності долати їх до того, як вони переростають в серйозні проблеми».

Найбільш важливим є той факт, що Всесвітня ініціатива по боротьбі з поліомієлітом продемонструвала, яких результатів можна досягти, коли громадський та приватний сектор об’єднують зусилля.

 polio2

Відсутність нових зафіксованих випадків захворювання на поліомієліт у всьому світі – це мета, але цього замало для забезпечення абсолютної гарантії того, що світ залишатиметься вільним від поліомієліту назавжди.

Під час Світового Саміту з питань вакцинації, що відбувся в Абу-Дабі у 2013 році, Глобальна ініціатива з викорінення поліомієліту у своїй завершальній стратегії ендшпіль представила детальний довгостроковий план з ліквідації поліомієліту до 2018 року. Мета цього плану – перервати передачу дикого поліовірусу, зміцнити планову імунізацію, закласти основу для забезпечення міцного, вільного від поліомієліту світу.

Ротарі є дуже важливим партнером в Глобальній ініціативі з викорінення поліомієліту не лише завдяки своєму величезному фінансовому внеску, але й завдяки підтримці діяльності, роз’яснювальній роботі з урядами країн та активній волонтерській діяльності Ротарійців в рамках кампаній з імунізації.

Глобальний світ сьогодні – це маленьке селище. І доки поліомієліт існує десь на цій планеті, навіть у найвіддаленіших її куточках, жодна країна в світі не може вважатися назавжди вільною від цієї хвороби.    

Хронологія викорінення поліомієліту

1997

Останній випадок ураження диким вірусом в західно-тихоокеанському регіоні. Це 15-місячна дівчинка на ім’я Мам Чанті, яка проживала біля Пномпеню, Камбоджа.

Рекордна кількість в 550 млн. дітей – майже 1/10 населення Землі – отримала пероральну вакцину проти поліомієліту. Західно-тихоокеанський регіон, від Австралії до Китаю, оголошено вільним від поліомієліту.

2003

Фундація Ротарі збирає 119 млн. дол. США в якості пожертв від своїх членів протягом 12-місячної кампанії. Загальний внесок Ротарі в боротьбу з поліомієлітом перевищує 500 млн. дол. США. Шість країн залишаються поліоендемічними – Афганістан, Єгипет, Індія, Нігер, Нігерія, Пакистан.

2004

В Африці в 23 країнах одночасно проведено Національні Дні Імунізації, завдяки яким вакцини отримали 80 млн. дітей, що стало наймасштабнішою організованою кампанією з імунізації проти поліомієліту на континенті.

2006

Кількість поліоендемічних країн зменшується до чотирьох (Афганістан, Індія, Нігерія, Пакистан), що на той момент було найнижчим показником за всю історію людства.

2009

Загальний внесок Ротарі в кампанію з викорінення поліомієліту наближається до суми в розмірі 800 млн. дол. США. В січні Фонд Біла та Мелінди Гейтс оголошує про виділення 355 млн. дол. США та надає Ротарі грант-виклик у розмірі 200 млн. дол. США, відомий як 200-мільйонний Виклик Ротарі. В результаті на підтримку Глобальної ініціативи з викорінення поліомієліту виділено 555 млн. дол. США

2011

Ротарі запрошує відомих людей та видатних громадських діячів взяти участь в якості послів в новій інформаційній кампанії під назвою «Настільки Близько» з метою викорінення поліомієліту. Серед Послів Програми: володар Нобелевської премії миру Десмонд Туту, скрипаль Іцхак Перлман, гольфіст Джек Ніклаус, Голова Microsoft Біл Гейтс, актор Джеккі Чан, володари ГРЕММІ, співачка Анжеліка Кіджо та Зіггі Марлі, спеціаліст із захисту навколишнього середовища Д-р Джейн Гудал. Внесок Ротарі в програму з викорінення поліомієліту перевищує 1 млрд. дол. США.

2012

В Індії не зафіксовано жодного випадку ураження поліомієлітом протягом року, країна позбавляється статусу поліоендемічної. Лише три країни залишаються поліоендемічними. Ротарі виконує ціль із залучення коштів в рамках 200-мільйоннго Виклику на п’ять місяців раніше запланованого терміну.

2014

Індія офіційно набула статус країни, вільної від поліомієліту, після періоду в три роки, протягом якого не було зафіксовано жодного нового випадку ураження вірусом.

2015 

Нігерію виключено зі списку поліоендемічних країн. Афганістан та Пакистан залишаються єдиними поліоендемічними країнами в світі. (примітка: влітку 2016 року в Нігерії було зафіксовано 4 випадки захворювання поліомієлітом. Уряду Нігерії і партнерам Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту, у відповідь на це вдалося розпочати вакцинацію дітей та зупинити передачу вірусу.)

Детальніше на сайті www.endpolio.org

Джерело спецвипуск журналу Ротарієць

З електронною версією журналу Ротарієць знайомтеся за посиланням